Wydarzenia bieżące

• Turystyczny grill

Turyści 3 wieku naszego uniwersytetu mieli w tym roku kłopot z zamknięciem sezonu. Sierpniowy huragan o niespotykanej sile zaledwie zahaczył o nasze miasto, ale i tak udaremnił finałowe ognisko sekcji turystycznej w tradycyjnym miejscu i czasie, czyli we wrześniu w Lesie Łagiewnickim. Szefowa sekcji szybko znalazła rozwiązanie awaryjne i tak 15 października zeszliśmy i zjechaliśmy się w Ogrodzie Botanicznym. Po przebyciu wytyczonych przez zaprzyjaźnionych przewodników tras rajdów stawiła się dość nieliczna grupa rowerowa, kilkudziesięcioosobowa grupa piesza oraz liczni sympatycy turystyki i grilla, którzy dotarli bezpośrednio na ognisko. Były smaczne kiełbaski i kaszanki z pieczywem i dodatkami, herbata lub woda mineralna, a dla rozczarowanych cholesterolem z grilla albo i na deser – jak kto woli - ciasteczka. Spożyciu towarzyszyły śpiewy chóralne, bo przecież licznie reprezentowani byli członkowie albo tylko sympatycy chóru naszego uniwersytetu. Pogoda tym razem nie spłatała figla, choć rajdy startowały przy bardzo zachmurzonym niebie. Co prawda turyście żadna pogoda niestraszna, ale ognisko płonie jednak lepiej bez deszczu. Rozstaliśmy się w dobrych nastrojach z nadzieją na udaną turystykę w kolejnym sezonie.

Józef Gorzelańczyk

Impreza dofinansowana z budżetu Urzędu Miasta Łodzi w ramach projektu "Ruszaj się z nami, nie siedź sam"

Ognisko 2017 wydarz.jpg

Zdjęca: Józef Gorzelańczyk

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

4 października 2017r. Zbliża się godzina 12:30, ulice w pobliżu auli im. Profesora Władysława Szuberta zapełniają się seniorami. Wszyscy odświętnie ubrani, radośni, podziwiają i wyrażają zdumienie, obserwując ogromne zmiany, jakie dokonały się podczas wakacji na terenie Uniwersytetu Łódzkiego i najbliższych okolic.

W sąsiedztwie auli jeszcze przed wakacjami trwały intensywne prace budowlane, a tu niespodzianka, budowa zakończona i trwają prace porządkowe. Nareszcie można bez przeszkód dotrzeć na miejsce tak dobrze znane, gdzie odbywają się cotygodniowe wykłady. Aula wypełnia się po brzegi, wszystkie miejsca zajęte, część słuchaczy zajmuje miejsca stojące.

I wreszcie ten długo wyczekiwany moment, inauguracja roku akademickiego. Hymn Uniwersytetu Trzeciego Wieku im.Heleny Kretz rozpoczyna 39-tą inaugurację.

W imieniu zarządu, Prezes wita wszystkich zebranych: zaproszonych gości, honorowych członków, najstarszych słuchaczy i oczywiście słuchaczy, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszego utw. Odczytuje list z życzeniami z okazji nowego roku akademickiego, który przysłała z tej okazji Pani Prezydent m. Łodzi – Hanna Zdanowska.

Prorektor ds. studenckich UŁ - dr hab. Tomasz Cieślak prof. nadzw. osobiście złożył wszystkim słuchaczom najlepsze życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i różnych umiejętności a przy okazji zaapelował, aby znaleźć również czas dla najbliższych i wnuków.

Kilka słów o programie, jaki został przygotowany na najbliższy semestr, bo szczegóły zawarte są w wydawanym już od 16-tu lat Biuletynie. Pada ważna informacja, to każdy słuchacz podejmuje decyzję, w jakich zajęciach chce uczestniczyć. Jeszcze ciepłe słowa pod adresem członków zarządu i najaktywniejszych słuchaczy, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego utw.

Wreszcie czas na pierwszy w tym roku wykład. Znana, bardzo lubiana i ceniona przez słuchaczy, Pani Prof. dr hab. Aldona Pobojewska – filozof wygłasza wykład pt.”Czego dzisiaj potrzeba dla moralnego postępowania?” Gorące brawa i kwiaty dla Pani Profesor.

Na koniec chór odśpiewał „GAUDEAMUS”. Tak w radosnej i podniosłej atmosferze rozpoczął się kolejny rok akademicki.

DSC_2947aa.jpg

Wydarzenia 2016/2017 zostały przeniesione do Archiwum w zakładce "O nas"