Wydarzenia bieżące

 • Duma Łodzi i potęga umysłu

Sekcja Turystyczna Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała w dniu 28 lutego 2018 zwiedzanie wystawy dokonań Leonardo daVinci zorganizowanej na terenie EC 1. Ekspozycja pochodzi z Francji, ze znajdującego się w Paryżu największego w Europie Centrum Nauki. Szczery podziw musi budzić wizjonerski talent badacza i konstruktora, ale także niezwykle szerokie spektrum jego zainteresowań. Leonardo był geniuszem mechaniki, teoretykiem i praktykiem latania, ale także, o czym może mniej wiadomo, prekursorem badań anatomicznych ciała ludzkiego. W ramach wystawy zaprezentowano szereg eksponatów wzorowanych na projektach Leonardo. Zamontowano także wiele stanowisk multimedialnych przeznaczonych do obsługi przez zwiedzających, ukazujących podstawy i tok rozumowania geniusza, objaśniających działanie projektów i prezentujących wykorzystanie obserwacji natury w różnych urządzeniach technicznych od epoki Leonardo aż do czasów współczesnych. Swoistym uzupełnieniem była ekspozycja dokonań czterech polskich geniuszy, prekursorów techniki radiowej, kinowej i fotograficznej. Możemy być dumni, że wystawa zagościła w Łodzi, dawniej mieście przemysłu, a obecnie nauki, kultury i wysokich technologii. Obiekt pierwszej łódzkiej elektrowni, całkowicie zmodernizowany i przekształcony w wielki kompleks wystawienniczo-konferencyjno– edukacyjno-rozrywkowy idealnie nadaje się do tego typu wystaw. Od zachowanych starych turbin i urządzeń elektrowni, poprzez centrum sztuki filmowej aż do najnowocześniejszego w kraju planetarium kompleks EC 1 oferuje różnorodną paletę edukacyjną i kulturalną. My łodzianie mamy dzięki temu wielki powód do dumy.

Józef Gorzelańczyk

Leonardo1.jpg

***

 • Chór zakończył kolędowanie 

Chór zakończył kolędowanie, koncertem w DPS "Włókniarz" Zaśpiewaliśmy cały koncert ze znanymi kolędami i pastorałkami oraz nowymi świątecznymi piosenkami np. Aniołowie naszych pól czy Chrońmy te chwile. Wszystkie utwory wykonaliśmy w oryginalnej aranżacji p. Aleksandry Ryłko-Sutowicz, a cały występ dopełniły stosowne deklamacje tejże autorki. Koncert powiązała i poprowadziła kol. Zdzisława. Wielozierska. Tradycyjnie zostaliśmy podjęci herbatą i doskonałym ciastem.

Ewa Gabryjelska

WIGILIA Włókniarz 2017.jpg

***

 • „Świąteczne rozśpiewanie” w Filharmonii

Filharmonia w dniu 16 grudnia wybrzmiała kolędami w wykonaniu amatorskich chórów regionu łódzkiego. Był wśród nich także, jako jeden z liczniejszych, zespół naszego Stowarzyszenia pod dyrekcją pani Aleksandry Ryłko-Sutowicz. Chóry prezentowały się kolejno pozostając na scenie. W ten sposób finalnie scenę wypełniło 400 chórzystów, a Filharmonię wiązanka kolęd śpiewana przez tak liczny zespół. Dyrygenci poszczególnych chórów wymiennie prowadzili ten wielki wspólny śpiew. Na końcu dyrygent-szef wieczoru, pan Mariusz Lewy, zaproponował włączenie przez widzów swoich smartfonów z własnym utworem z YouTube. Włączone telefony komórkowe w trakcie koncertu w Filharmonii ??? Nie do pomyślenia!  Ale zabrzmiało świetnie. Było to oryginalne  zwieńczenie koncertu z udziałem całej widowni, po którym gromkimi brawami wszyscy nawzajem dziękowali sobie za ten wieczór w prawdziwie świątecznym nastroju.

 Józef Gorzelańczyk - relacja widza

 • Jedzie noc na saniach złotych…

To nie powinno się udać: 12 chórów, łącznie około 400 chórzystów, 6 kolęd śpiewanych na cztery glosy i tylko dwie próby. Ale się udało!!! W sobotę 16 grudnia wystąpiliśmy w Filharmonii. Były też obawy czy zmieścimy się na estradzie ale się zmieściliśmy - nawet z kwartetem smyczkowym. Ale po kolei. Koncert wymyślił i zorganizował Mariusz Lewy młody, pełen energii i pomysłów – muzyk. Koncert miał dwie części. W pierwszej każdy z chórów występował indywidualnie śpiewając jedną kolędę. Nasz chór zaśpiewał „Triumfy Króla  Niebieskiego” z wypożyczonym znajomym tenorem, bo nasi panowie, z wyjątkiem Zenona W., zawiedli a mają w tej kolędzie dużą rolę. Poszło nam nieźle, były długie brawa. Po występie zasiedliśmy na estradzie na wcześniej ustalonych miejscach, dzieląc się na głosy. Kolejne chóry podobnie - po występie lokowały się w głębi estrady. Ostatni na estradę wszedł ogromny, blisko 100-u osobowy chór” Dla (nie)opornych” pod kierunkiem wspaniałego Mariusza Lewego. Po zaśpiewaniu swojej kolędy nie musiał się przemieszczać – to my wstaliśmy i utworzył się chór-gigant. Wszyscy razem zaśpiewaliśmy: 

-Gdy Śliczna Panna

-Oj, Maluśki

-Jezus Malusieńki

-Do Szopy

-Mizerna Cicha

-Dzyń, dzyń jedzie noc na saniach złotych

Dyrygowali Mariusz Lewy, Aleksandra Ryłko-Sutowicz i inni prowadzący chórów. Wszystkie kolędy udało nam się zaśpiewać gładko ale rewelacyjnie wypadły dwie ostatnie. Do „Mizernej” Mariusz Lewy nagrał na You Tubie akompaniament. Był to rodzaj dzwonów małych i delikatnych – dźwięki z syntetyzatora ale bardzo piękne. I tu widzowie zostali włączeni do występu. Posiadacze smartfonów na widowni i na estradzie otworzyli to nagranie i wtedy chór zaśpiewał. Efekt był wspaniały i przejmujący. Z kolei ostatnia kolęda, dotąd nam nieznana, miała wspaniałe rozpisanie na głosy, bardzo żywa i wesoła była świetnym zakończeniem udanego koncertu. A potem widownia oszalała, niekończące się brawa skłoniły chór do bisu.  Mam nadzieję, że brawa były zasłużone a nie po znajomości, chociaż widownię stanowili wyłącznie „krewni i znajomi Królika”

Teresa Riemer-Rozmarynowska -uczestniczka chóru

filharmonia chór.jpg

finał-całość.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • Gratulacje dla naszych słuchaczy

W dniu 14 grudnia 2017 roku w ŁDK odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej – Przystanek 60+. Podczas tego wydarzenia można było podziwiać nagrodzone prace seniorów z naszego województwa powstałe w trakcie plenerów artystycznych w Parkach Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Nasz uniwersytet reprezentowała dość liczna grupa słuchaczy z panią Prezes na czele. Wśród nagrodzonych było dwoje uczestników ŁUTW. Pani Barbara Nożewska otrzymała wyróżnienie w kategorii malarstwo/gobelin, a pan Marek Marciniak w kategorii fotografia. GRATULUJEMY. Galę zakończył koncert w wykonaniu znanego polskiego tenora Ivo Orłowskiego.

Barbara Gorzelańczyk

Przystanek 60.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • Koncert Wigilijny

Wielka sala wykładowa Uniwersytetu Łódzkiego stała się 13 grudnia świąteczną salą koncertową. W zimowy nastrój wprowadziły nas obrazy zaprezentowane przez sekcję plastyczną. Spotkanie otworzyła Pani Prezes Alicja Korytkowska witając serdecznie wszystkich, a szczególnie serdecznie naszą byłą Prezes Panią Brygidę Butrymowicz. Koniec roku skłania do podsumowań, więc najpierw chwilą ciszy uczciliśmy naszych Kolegów, którzy w roku 2017 odeszli na zawsze. Później Pani Prezes przypomniała istotne wydarzenia i wskazała dokonania kilku najbardziej zaangażowanych członków Stowarzyszenia. Najwyższą formą docenienia i nagrodzenia jest nadanie przez Zarząd godności członka honorowego. Legitymację z takim tytułem otrzymał z rąk Pani Prezes i Wiceprezes Renaty Cocyk Pan Edward Seibt. Sala oddała mu honor brawami na stojąco. Następnie Pani Prezes przekazała wszystkim  życzenia świąteczne i noworoczne przypominając jednocześnie, że w nadchodzącym roku akademickim będziemy świętować jubileusz 40-lecia naszego stowarzyszenia. Potem nastąpiło główne wydarzenie, czyli koncert kolęd w wykonaniu naszego chóru. Dobrze nam znany zespół pod kierownictwem Pani Aleksandry Ryłko-Sutowicz pięknie wprowadził nas w świąteczny nastrój. Obyśmy radośnie przeżyli rodzinne, urokliwe Święta i z nową energią w Nowym Roku przygotowali nasz godny jubileusz.

Barbara Gorzelańczyk

Wigilia 2017.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • Kolędowanie Chóru

Chór rozpoczął 11.XII.2017 kolędowanie występem w "naszym" DPS-ie. Wystąpiliśmy z nowym bożonarodzeniowym programem przy pełnej widowni. Występ podobał się słuchaczom i my też byliśmy zadowoleni. Złożyliśmy sobie wzajemne życzenia i odebraliśmy serdeczne podziękowania. Zapraszamy słuchaczy ŁUTW na koncert galowy (13.XII.2017)

wigilia 2017 DPS a.jpg

***

 • 30 lat KUJONA

Teatr Muzyczny w sobotę 9 grudnia udostępnił swą scenę ważnemu uniwersyteckiemu jubileuszowi. Swoje trzydziestolecie fetował Zespół Pieśni i Tańca KUJON. Pasja i praca Zespołu przyniosły mu sławę i sukcesy daleko wykraczające poza Łódź Akademicką. Uroczysty sobotni koncert  stanowił zwieńczenie trzydziestoletniej działalności, będąc dobrą okazją do zaprezentowania bogatego dorobku KUJONA społeczności akademickiej i gronu oficjalnych gości, wśród których była też delegacja zarządu naszego Stowarzyszenia z Panią Prezes na czele.

kujon.jpg

***

 • UWAGA! „Człowiek w Zagrożeniu”

Pewnie nie wszyscy (ja też) poważnie traktowali naszą nagrodę (wyróżnienie), fundowaną dla Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Całkiem niesłusznie, bo ten Festiwal zasługuje na szczególną uwagę a w tym roku został zorganizowany w Muzeum Kinematografii po raz 27. Festiwal jest dorocznym przeglądem polskich filmów dokumentalnych z najnowszej produkcji. Do udziału w Festiwalu zakwalifikowano 35 filmów. Przegląd filmów  trwał od 21 do 25 listopada 2017r. Jury nagrodziło najlepsze filmy nagrodami i wyróżnieniami. Pierwszą nagrodę, Prezydent Hanny Zdanowskiej, otrzymał film „Kiedy ten wiatr ustanie” reżyserki Anieli Astrid Gabryel. I ten film uczestnicy zakończenia Festiwalu mieli okazję obejrzeć w całości. A film jest przejmujący i piękny. Opowiada o okrutnym losie jaki dotyka Tatarów Krymskich. W latach 40. deportowani, jako dzieci, z Krymu na daleki Wschód – mogli wrócić na swoje ziemie kiedy Ukraina uzyskała niepodległość. Odbudowali swoje domy, rodziny na wreszcie odzyskanej, własnej ziemi. Teraz, po aneksji Krymu przez Rosję, jako bardzo starzy już ludzie, ponownie tracą wszystko: poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwości a przede wszystkim członków swoich rodzin, zmuszanych do emigracji. Zostają sami – by umrzeć na swojej ziemi… Nasze wyróżnienie – obraz namalowany przez słuchaczkę ŁUTW przypadło filmowi Grzegorza Linkowskiego „Zwierzę na papierze”. Film przedstawia postać artysty grafika, Lublinianina,  Andrzeja Kota. Artysta zmarł w 2015 roku.  Lublin uczcił Jego zasługi i pamięć tworząc gaffitti z jego własnych rysunków zwierząt na budynku przy ulicy Grodzkiej 47. Nagrodę wręczyła Magda Druri.

Kolejny Festiwal za rok i tym razem wykorzystajmy okazję obejrzenia dobrych filmów dokumentalnych, bo to jedyne miejsce gdzie można poznać wartościową twórczość filmową polskich dokumentalistów. Wstęp na przeglądy jest wolny. Ja się już szykuję. Teresa Riemer-Rozmarynowska

Człowiek a.jpg

Fot. Magda Miśka-Jackowska

***

 • Frida on Friday -17.11.2017. Poznań

Uhonorowany dwoma Oscarami i wieloma innymi nagrodami film „Frida” z 2002 roku znacząco rozbudował w świecie, także w Polsce, sławę tej kontrowersyjnej meksykańskiej malarki. Teraz nadarzyła się możliwość, aby tę wiedzę pogłębić dzięki trwającej właśnie w Poznaniu wystawie „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Wystawa oprócz prezentacji dzieł Meksykanki podkreśla mało znany akcent polski w życiu Fridy. To miłe, gdy uwypukla się pierwiastki polskie pojawiające się gdzieś w świecie. Ale obiektywnie patrząc, dwie Żydówki urodzone w Polsce, Bernice Kolko i Fanny Rabel, nie miały chyba znaczącego wpływu na twórczość Fridy. A nawiązanie, że dzieła Fridy, Diego i Fanny były eksponowane w Polsce jeden, jedyny raz w 1955 roku, podczas Wystawy Sztuki Meksykańskiej, wydaje się być dla dzisiejszej wiedzy i świadomości kulturalnej zupełnie bez znaczenia. Twórczość Fridy prezentowana na wystawie jest fascynująca plastycznie,  swoiście ciekawa, ale w zasadzie monotematyczna. Dominujący autoportret, takie zapatrzenie w siebie, można łatwo tłumaczyć i rozumieć, że to zapewne skutek tragicznego wypadku z wczesnej młodości, po którym cudem wróciła do zadowalającej sprawności. „Jej obrazy są jej biografią” napisał jeden z krytyków podczas wystawy dzieł Fridy w Meksyku w 1953 roku, co chyba najcelniej charakteryzuje jej twórczość. Dla delegacji Uniwersytetu 3 Wieku, jak i dla większości oglądających wystawę walorem głównym wystawy zapewne był promieniujący koloryt meksykański, dla nas przecież egzotyczny i mało rozpowszechniony. Swoistą wartością było też bliższe poznanie Fridy jako nietuzinkowej osoby budzącej skrajne emocje, a także jej życiowego partnera Diego Rivery, też malarza, równie jak Frida szalonej,  kontrowersyjnej postaci. Dodać należy, że skoro kultura spoza Europy gości u nas rzadko, to warto było wykorzystać tę okazję.

Józef Gorzelańczyk

FRIDA-wystawa.jpg

Zdjęca: Józef Gorzelańczyk 

***

 • W dniu 13.11.2017 roku odbło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zebraniu został wybrany Prezes, nowy Zarząd,  Komisja Rewizyjna oraz Sąd Koleżeński. Tydzień później, na pierwszym posiedzeniu Zarządu wybrano dwóch wiceprezesów, skarbnika, sekretarza. 

 

 • Prezydium Zarządu stanowią:

  Alicja Korytkowska        -        Prezes

  Renata Cocyk                -       Wiceprezes

       Jadwiga Weigt               -       Wiceprezes 

       Krystyna Belka              -       Skarbnik

       Zofia Fiedorowicz          -       Sekretarz

 • Członkowie Zarządu:

         Ewa Dziwisz                   -      Członek Zarządu

         Barbara Gorzelańczyk     -      Członek Zarządu

         Irena Kujawska               -     Członek Zarządu

             Maria Sondej                   -     Członek Zarządu

         Roma Szczocarz             -      Członek Zarządu

         Danuta Zawilska             -      Członek Zarządu

 • Zastępcy Członków Zarządu:

        Irena Gocalska               -       Z-ca Członka Zarządu

        Anna Jaskułowska          -       Z-ca Członka Zarządu

 • Komisja Rewizyjna:        

       Maria Srogosz

       Janina Stiller

       Grażyna Śmiałowska

       Barbara Świątek

       Urszula Warniełło- Majer

       z-ca Maria Zaborowska

       z-ca Grażyna Popławska

 • Sąd Koleżeński:

       Helena Bielicka

       Wanda Jankowska

       Wiesława Kozłowska

       Halina Pruska-Jezierska

       Wojciech Wachowicz

       z-ca Marek Staniaszek

       z-ca Krystyna Szablewska

wybory- 2017r.jpg

Zdjęca: Józef Gorzelańczyk 

***

 • Turystyczny grill

Turyści 3 wieku naszego uniwersytetu mieli w tym roku kłopot z zamknięciem sezonu. Sierpniowy huragan o niespotykanej sile zaledwie zahaczył o nasze miasto, ale i tak udaremnił finałowe ognisko sekcji turystycznej w tradycyjnym miejscu i czasie, czyli we wrześniu w Lesie Łagiewnickim. Szefowa sekcji szybko znalazła rozwiązanie awaryjne i tak 15 października zeszliśmy i zjechaliśmy się w Ogrodzie Botanicznym. Po przebyciu wytyczonych przez zaprzyjaźnionych przewodników tras rajdów stawiła się dość nieliczna grupa rowerowa, kilkudziesięcioosobowa grupa piesza oraz liczni sympatycy turystyki i grilla, którzy dotarli bezpośrednio na ognisko. Były smaczne kiełbaski i kaszanki z pieczywem i dodatkami, herbata lub woda mineralna, a dla rozczarowanych cholesterolem z grilla albo i na deser – jak kto woli - ciasteczka. Spożyciu towarzyszyły śpiewy chóralne, bo przecież licznie reprezentowani byli członkowie albo tylko sympatycy chóru naszego uniwersytetu. Pogoda tym razem nie spłatała figla, choć rajdy startowały przy bardzo zachmurzonym niebie. Co prawda turyście żadna pogoda niestraszna, ale ognisko płonie jednak lepiej bez deszczu. Rozstaliśmy się w dobrych nastrojach z nadzieją na udaną turystykę w kolejnym sezonie.

Józef Gorzelańczyk

Impreza dofinansowana z budżetu Urzędu Miasta Łodzi w ramach projektu "Ruszaj się z nami, nie siedź sam"   

Ognisko 2017 wydarz.jpg

Zdjęca: Józef Gorzelańczyk 

***

 • Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

4 października 2017r. Zbliża się godzina 12:30, ulice w pobliżu auli im. Profesora Władysława Szuberta zapełniają się seniorami. Wszyscy odświętnie ubrani, radośni, podziwiają i wyrażają zdumienie, obserwując ogromne zmiany, jakie dokonały się podczas wakacji na terenie Uniwersytetu Łódzkiego i najbliższych okolic.

W sąsiedztwie auli jeszcze przed wakacjami trwały intensywne prace budowlane, a tu niespodzianka, budowa zakończona i trwają prace porządkowe. Nareszcie można bez przeszkód dotrzeć na miejsce tak dobrze znane, gdzie odbywają się cotygodniowe wykłady. Aula wypełnia się po brzegi, wszystkie miejsca zajęte, część słuchaczy zajmuje miejsca stojące.

I wreszcie ten długo wyczekiwany moment, inauguracja roku akademickiego. Hymn Uniwersytetu Trzeciego Wieku im.Heleny Kretz rozpoczyna 39-tą inaugurację.

W imieniu zarządu, Prezes wita wszystkich zebranych: zaproszonych gości, honorowych członków, najstarszych słuchaczy i oczywiście słuchaczy, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszego utw. Odczytuje list z życzeniami z okazji nowego roku akademickiego, który przysłała z tej okazji Pani Prezydent m. Łodzi – Hanna Zdanowska.

Prorektor ds. studenckich UŁ - dr hab. Tomasz Cieślak prof. nadzw. osobiście złożył wszystkim słuchaczom najlepsze życzenia wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i różnych umiejętności a przy okazji zaapelował, aby znaleźć również czas dla najbliższych i wnuków.

Kilka słów o programie, jaki został przygotowany na najbliższy semestr, bo szczegóły zawarte są w wydawanym już od 16-tu lat Biuletynie. Pada ważna informacja, to każdy słuchacz podejmuje decyzję, w jakich zajęciach chce uczestniczyć. Jeszcze ciepłe słowa pod adresem członków zarządu i najaktywniejszych słuchaczy, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego utw.

Wreszcie czas na pierwszy w tym roku wykład. Znana, bardzo lubiana i ceniona przez słuchaczy, Pani Prof. dr hab. Aldona Pobojewska – filozof wygłasza wykład pt.”Czego dzisiaj potrzeba dla moralnego postępowania?” Gorące brawa i kwiaty dla Pani Profesor.

Na koniec chór odśpiewał „GAUDEAMUS”. Tak w radosnej i podniosłej atmosferze rozpoczął się kolejny rok akademicki.

DSC_2947aa.jpg

***

Wydarzenia 2016/2017 zostały przeniesione do Archiwum w zakładce "O nas"