Szóstego czerwca 2022r. skończyliśmy zajęcia w Sekcji Kultury Japońskiej. Tematem przewodnim zajęć w drugim semestrze były: "Duchy w japońskiej tradycji". Na spotkaniach sekcji nasz Sensei Masakatsu Yoshida zapoznawał nas z japońskimi obrzędami związanymi z duchami. Tradycje te obrazował nam różnorodnymi filmami, jednocześnie umiejscawiając je na mapie Japonii. Często odnosiliśmy wrażenie, że jesteśmy na atrakcyjnej wycieczce w Japonii. Nasze zajęcia były urozmaicane działalnością plastyczną pod kierunkiem przemiłych wolontariuszek z Japonii. Podziwialiśmy zręczne paluszki wolontariuszek przy wykonywaniu origami, próbując niezdarnie wykonywać prace. Zdobyte umiejętności sprawiały nam ogromną radość, a jednocześnie wykorzystywaliśmy je do zabawy z naszymi wnukami. Na zakończenie semestru, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom z napisanym po japońsku własnym imieniem oraz drobne upominki od wolontariuszek. Liczymy na kolejny rok ciekawych spotkań z Japonią.
Pozdrawiamy Anna i Adam Błoch
***
Warsztaty fotograficzne 2021-2022
Oj dzieje się, dzieje w tym roku akademickim na naszych warsztatach fotograficznych pod niezwykle sprawną ręką naszego opiekuna Pana Grzegorza Nowaka.
W semestrze zimowym w grudniu 2021r. był Wernisaż naszych prac i wydanie ściennego kalendarza ilustrowanego naszymi zdjęciami z plenerów fotograficznych.
W semestrze letnim 2022r. uczestnicy warsztatów fotograficznych dość licznie zgłosili swoje prace do V Konkursu Fotograficznego Uniwersytetów III Wieku na temat „Moje miejsce na ziemi” organizowanym przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. W poniedziałkowe południe dnia 16.05.2022r. Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej gościła uczestników V Konkursu Fotograficznego w trzech blokach tematycznych: Architektura, Człowiek i Przyroda-Natura z trzech województw: łódzkiego, małopolskiego i śląskiego. Nasz uniwersytet reprezentowały 4 koleżanki – uczestniczki zajęć warsztatów fotograficznych: kol. Krystyna Szeffer-Pliś, kol. Anna Gaponow, kol. Teresa Giza i kol. Grażyna Pałatyńska.
Na Konkurs przesłano 327 fotografii, uczestniczyło 65 osób z 28 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na sztalugach wystawiono 65 prac o różnej tematyce. Były wręczane dyplomy, nagrody i wyróżnienia.
W temacie Architektura:
I miejsce zajął nasz kolega Henryk Gralak za fotografię pt. ”Korporacjonizm”
II miejsce zajęła nasza koleżanka Bogumiła Burda za fotografię pt. ”Po drugiej stronie”.
Zostaliśmy wyróżnieni Dyplomem, jako Najaktywniejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Konkursie Fotograficznym Uniwersytetów Trzeciego Wieku AWSB „Moje miejsce na ziemi”.
Pragnę jeszcze zaanonsować, że od dnia 16 sierpnia 2022r. godz. 17:00 będzie można oglądać nasze fotografie z grudniowego Wernisażu w Muzeum Fabryki w Manufakturze.
Anna Gaponow
***
WIECZÓR KOLĘD 2021
Wieczór Kolęd odbył się 19 grudnia 2021r. o godz. 17.30 w auli Centrum Hotelowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Łódzkiego. Wystąpiły dwa chóry: Uniwersytetu Łódzkiego i nasz.
„Świat jeszcze nie jest stracony,
Świat nie do końca jest zły....”
Optymistycznie brzmią końcowe słowa kolędy, wybranej przez naszą Chórmistrzynię na zamknięcie Wieczoru Kolęd. Sam Wieczór, spotkanie w większej grupie dawno niewidzianych osób, też daje otuchę i nadzieję, że może być normalniej. Energia i talent mgr Aleksandry Ryłko-Sutowicz dokonały tego, że stało się to możliwe, mimo wielu przeszkód. Zasługuje Ona na kolejną nagrodę, bo pamiętamy, że została mianowana Osobowością Roku 2020.
Niewesołe czasy spowodowały, że nasz chór zmniejszył się znacząco, Na ostatniej „normalnej” liście obecności figurują 44 nazwiska członków, teraz została nas garstka. Mimo tego (zostały same Panie) lubimy śpiewać i spotykać się na próbach. Chórmistrzyni podnosi nas na duchu, wprowadza nastrój aprobaty dla naszych wysiłków. Sama jest przykładem, że aktywność daje satysfakcję.
Wieczór Kolęd odbył się 19 grudnia 2021 o godz. 17.30 w auli Centrum Hotelowo-Konferencyjnego Uniwersytetu Łódzkiego. Wystąpiły dwa chóry: Uniwersytetu Łódzkiego i nasz.
Nie do mnie należy ocena jakości występów ale myślę, że nastrój nadziei towarzyszył wszystkim. I to się liczy
Świat nie do końca jest zły...
Ale, żeby nie było za słodko, załączam słowa nowej pięknej kolędy ”Uciekali”, którą też zaśpiewałyśmy. Do przemyślenia.
Teresa Riemer-Rozmarynowska
Słowa A. Miklaszewska, Muz. J.Stokłosa
UCIEKALI
1.
TEJ NOCY ANIOŁ PRZYSZEDŁ DO JÓZEFA
ZBUDŹCIE DZIECIĄTKO, CO TAK SŁODKO ŚPI.
JUDEA DZIŚ TO NIEBEZPIECZNA STREFA
I POLICZONE MAŁYCH CHŁPCÓW DNI.
NAMIESTNIK HEROD CIĄGLE DRŻY W OBAWIE,
ŻE CHOCIAŻ WŁADZĘ DZIERŻY JEGO DŁOŃ
I RZYMSKI CESARZ PATRZY NAŃ ŁASKAWIE
TO W RĄCZKACH DZIECI MOŻE KRYĆ SIĘ BROŃ
Ref.
UCIEKALI, UCIEKALI, UCIEKALI
NA OSIOŁKU PRZEZ PUSTYNI ŻAR
JAK NAJDALEJ, JAK NAJDALEJ, JAK NAJDALEJ
UKRYĆ DZIECIĘ, BEZCENNY ICH SKARB.(bis)
2.
CIĘŻKO OJCZYZNĘ WSPOMINAĆ Z PUSTYNI
MIELIŚMY JAKOŚ ZAPEWNIONY BYT.
CHOĆ CZASEM PATROL MIJAŁ DRZWI ŚWIĄTYNI
ZAWSZE SIĘ MODLIĆ MÓGŁ POBOŻNY ŻYD.
LECZ MOŻE TRZEBA SZKLAKIEM IŚĆ WYGNANIA
TAK JAK PRZODKOWIE NASI KIEDYŚ SZLI
MOŻE NIE TU JEST ZIEMIA OBIECANA
MOŻE GDZIE INDZIEJ BĘDZIE RÓSŁ NASZ SYN.
Ref. (bis)
3.
JESZCZE NIE WIEMY, CO NAM PRZEZNACZONE
LECZ CHOC PRZECZUCIA CZASEM DRĘCZĄ ZŁE,
OJCIEC NIEBIESKI WEŹMIE NAS W OBRONĘ
I ZNOWU ANIOŁ ZJAWI SIĘ WE ŚNIE.
PIASEK PRZYSYPAŁ ŚLADY DO BETLEJEM
ZABŁĄDZIĆ ŁATWO, TRUDNY KAŻDY KROK.
TAK MAŁO MAMY, TYLKO TĘ NADZIEJĘ,
KTÓRA ROZJAŚNI NAM CODZIENNY MROK
Ref. (bis)
***
Lustrzane powidoki - Wernisaż 11.12.2021r.
O Warsztatach Fotograficznych, zajęciach dla słuchaczy Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z bardzo ambitnym programem, który dzięki opiekunowi artystycznemu Panu Grzegorzowi Nowakowi udało się zrealizować.
Zadanie Moje miasto i okolice jest realizowane dzięki dofinasowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Program obejmował osiem zajęć stacjonarnych, cztery plenery w tym trzy wyjazdowe oraz zorganizowanie wystawy prac fotograficznych. Tematyka prac mogła być bardzo różnorodna. Ogólne jej ramy to Łódź i okolice. Szeroko rozumianą przyrodę realizowano w trakcie wizyty w Arboretum w Rogowie. Architekturę, szczególnie tę widzianą niestandardowo poprzez lustrzane odbicia, realizowano w trakcie plenerów w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Sieradzu. W jednym z łódzkich kadrów znalazł się lokal o nazwie Powidoki, w którego witrynie udało się uchwycić lustrzane odbicie architektury i tak powstał tytuł wystawy Lustrzane powidoki.
W trakcie warsztatów uczestnikom przyświecała idea wpajana przez prowadzącego zajęcia, zdjęcie to jest efekt końcowy procesu którego najważniejsza część odbywa się w głowie trzymającego aparat fotograficzny. Ważnym krokiem na drodze do wystawy była selekcja prac zgromadzonych przez uczestników warsztatów. Na długo zapamiętają maksymę opiekuna artystycznego „mniej pstrykać, bo potem jest kłopot z wyborem”. Jak słychać na filmiku zrobionym przez prowadzącego dla potrzeby wystawy uczestnicy starali się unikać użycia sformułowania: ja fotograf.
Uczestnicy warsztatów dziękują wszystkim szacownym gościom wernisażu mając nadzieję że zdjęcia się podobały. Obiecują, że będą nad sobą pracowali i każde kolejne pstryknięcie będzie bardziej przemyślane.
Autorzy wystawy przygotowali projekt kalendarza, w którym stronę graficzną stanowią ich prace. Do zobaczenia na stronach kalendarza i w przyszłości na kolejnej wystawie.
Szczególne podziękowania za bardzo osobiste zaangażowanie kierujemy do prowadzącego warsztaty Pana Grzegorza Nowaka. Było bardzo miło pracować pod Pana kierownictwem.
***
Człowiek w zagrożeniu
Od 23 do 28 listopada 2021r. odbywała się 31. edycja Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu. Jurorzy obejrzeli 15 filmów dokumentalnych i 10 reportaży telewizyjnych, wysłuchali także 8 reportaży radiowych.
Grand Prix – Nagrodę Miasta Łodzi i statuetkę Białej Kobry odebrał Paweł Łoziński za „Film balkonowy”. Nagrodę Miasta Łodzi dla najlepszego reportażu telewizyjnego otrzymał Grzegorz Głuszak za reportaż „Historia człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”, a nagrodę Prezesa Radia Łódź dla najlepszego reportażu radiowego przyznano Hannie Wilczyńskiej-Toczko za reportaż „Zapach covidu”.
Od wielu lat wręczana jest także nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. W tym roku otrzymała ją Magdalena Raczkowska-Kazek za reportaż „Droga życia”, który opowiada losy trzech matek wychowujących dorosłe dzieci z zespołem Downa. Naszą nagrodą był obraz namalowany przez Mariolę Gosławską.
***
Pomnik Haliny Szwarc – Kłąb w Łodzi
W dniu 10 listopada 2021r. odbyło się uroczyste odsłonięcia pomnika Haliny Szwarc - Kłąb. Pomnik znajduje się na dziedzińcu Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Wykonanie pomnika sfinansowano ze środków Urzędu Miasta. HalinaSzwarc to członek AK w okresie II Wojny światowej agentka wywiadu Polskiego Państwa Podziemnego zaś po wojnie profesor nauk medycznych oraz twórca pierwszego uniwersytetu trzeciego wieku w Polsce. W 1944 r. Helena Szwarc-Kłąb została osadzona przez niemieckie władze okupacyjne w więzieniu przy ul Gdańskiej w którym obecnie mieści się muzeum. Miejsce usytuowania rzeźby nie jest więc przypadkowe. W uroczystości uczestniczyli m. in przedstawiciele władz miasta, Ministerstwa Kultury, dyrekcja Muzeum Tradycji Niepodległościowej a także członkowie rodziny Haliny Szwarc z synem Pani Profesor na czele. Łódzkie uniwersytety trzeciego wieku reprezentowali przedstawiciel ŁUTW im. Heleny Kretz i Akademii Seniora Activus.
***
Fotografujemy, fotografujemy…
Wreszcie, po przerwie spowodowanej pandemią, rozpoczęliśmy warsztaty fotograficzne. Tempo pracy jest ogromne. W semestrze zimowym co tydzień spotykamy się na zajęciach stacjonarnych prowadzonych przez pana Grzegorza Nowaka, poza tym przewidziane są cztery plenery. To wszystko w ramach realizacji zadania publicznego „Miasto i okolice”. Jeden z plenerów odbył się w niedzielę, 24 października 2021r. Przy pięknej, słonecznej pogodzie robiliśmy zdjęcia w rejonie Starego Miasta, a ich tematem była architektura, park, rynek. Zadanie nie było łatwe: polegało na tym, by sfotografować starą architekturę nie wprost, lecz w lustrzanym odbiciu. W plenerze uczestniczyło około 20 osób, każda z nich miała własną koncepcję. Efekty będzie można zobaczyć w grudniu tego roku, kiedy jest przewidziana wystawa naszych prac.
Anna Gaponow
***
Andrzej Jocz – ocalić od zapomnienia
Grupa słuchaczy ŁUTW wybrała się 15 października 2021 roku do Galerii Stróżówka przy ul. Skłodowskiej-Curie, by wysłuchać wykładu prof. Anety Pawłowskiej, która od tego semestru opiekuje się naszą sekcją „Historia sztuki i muzealnictwo”. Wykład był poświęcony twórczości zmarłego dwa lata temu łódzkiego rzeźbiarza, Andrzeja Jocza. Łodzianie znają jego „Czółenka” stojące przed dworcem Łódź Kaliska, widzewską „Dzianinę” czy „Paragraf” ulokowany przed Wydziałem Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład towarzyszył otwarciu planszowej wystawy „Andrzej Jocz – ocalić od zapomnienia”, przybliżającej życie i twórczość artysty. Jej druga część, otwarta 5 listopada i obejmująca rzeźby i obiekty Andrzeja Jocza, jest zlokalizowana w Galerii Wozownia (ul. Franciszkańska 1/5). Będzie ją można obejrzeć do 5 grudnia. Wystawa (jej kuratorem jest prof. Pawłowska), została zrealizowana w ramach projektu „Sztuka łódzka na tle sztuki europejskiej”, który otrzymał stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
***
VII sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
04.10.2021r. w Warszawie odbyła się VII sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Obrady po raz drugi były toczone w Senacie i pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP, prof. Tomasza Grodzkiego. Ich hasłem były słowa „Seniorzy i przyszłość Polski”, a tematem wystąpień była sytuacja seniorów i organizacji senioralnych po pandemii oraz program powrotu do dawnej aktywności. Uroczystego otwarcia sesji dokonał zdalnie prof. Tomasz Grodzki, a gośćmi byli m. in. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku – poseł Michał Szczerba, Rzecznik Praw Obywatelskich – dr hab. Marcin Wiącek. Uczestnicy OPS przyjęli deklarację programową, zawierającą m.in. apel do władz o pilną nowelizację ustawy o osobach starszych, apelowali także o podjęcie zmian systemowych w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej, by zapewnić skuteczniejsze zapobieganie chorobom oraz większą sprawność działania wszystkich podmiotów społecznej ochrony zdrowia. ŁUTW reprezentowali: Alicja Korytkowska i Zenon Weigt.
***
10-lecie U T W w Radomiu
01.10.2021r. Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku WIEM WIĘCEJ świętował jubileusz dziesięciolecia istnienia. Uroczystość odbywała się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, a w jej trakcie zaprezentowano osiągnięcia słuchaczy. W imieniu ŁUTW im. H.Kretz uczestniczyła w obchodach Roma Szczocarz, przekazując na ręce gospodarzy list gratulacyjny i obraz Justyny Jakielskiej, członkini naszej sekcji plastycznej.
Roma Szczocarz przekazała prezes Annie Kapuściarek list gratulacyjny od ŁUTW
***
15-lecia U T W w Piotrkowie Trybunalskim
29.09.2021r. w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się obchody 15-lecia istnienia miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Stowarzyszenie liczy około trzystu słuchaczy i ściśle współpracuje z Filią Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie uroczystości obecna prezes, Janina Franczak-Kujawska, przypomniała początki działalności piotrkowskiego utw i pomoc, jakiej wtedy udzieliła tworzącemu się stowarzyszeniu pani Brygida Butrymowicz, ówczesna prezes ŁUTW. W Piotrkowie reprezentowała nas w czasie obchodów Irena Kujawska.
***
Walne Zgromadzenie
dnia 27.09.2021. kolejne Walne Zgromadzenie Członków ŁUTW udzieliło absolutorium władzom stowarzyszenia. Uchwalono powrót do stałej stawki czesnego. Dwóm osobom nadano tytuł Honorowego Członka ŁUTW. Są to koleżanki: Zofia Fiedorowicz i Jadwiga Weigt.
***
Zalepa/Gulińska. Malarstwo/rysunek
Do końca listopada można obejrzeć w Centrum Edukacji Kulturalnej „Na Żubardzkiej” (ul. Żubardzka 3) obrazy i rysunki naszych koleżanek: Jadwigi Gulińskiej i Teresy Zalepy. Wystawa została otwarta 25 września 2021r. – Czekałyśmy na to prawie dwa lata, bo Covid-19 wymusił zmianę wszystkich planów – mówi Jadwiga Gulińska. Obie panie są członkiniami sekcji plastycznej, prowadzonej w ŁUTW najpierw przez Zofię Łobacz, obecnie przez Jarosława Żerę. Od 2012 roku uczęszczają także na zajęcia Studia Maestro+ w CEK „Na Żubardzkiej”. Gratulujemy koleżankom i namawiamy Czytelników, by wybrali się na ulicę Żubardzką i obejrzeli ich prace. Wystawa będzie czynna do końca listopada.
***
Plener plastyczny w Zamościu
Dziewięć osób z sekcji plastycznej, prowadzonej do niedawna przez Martę Siedlecką-Sidor, wybrało się latem 2021 roku na prywatny plener do Zamościa.
Był to ostatni wyjazd z panią Martą, która od nowego roku akademickiego już nie może prowadzić z nami zajęć, więc potraktowaliśmy go jako swoiste pożegnanie i podziękowanie. Przez dwa tygodnie, od 16 do 31 sierpnia 2021r., malowaliśmy zabytki architektoniczne urokliwego Zamościa, ale także je zwiedzaliśmy, czemu sprzyjała piękna pogoda. Powstały ciekawe prace, głównie akwarele i akryle.
starościna Jolanta Piech
***
Plenerowe warsztaty literackie
Po kilkunastu miesiącach przerwy spotkaliśmy się wreszcie we wtorek, 25 maja 2021 roku i kolejny raz dwa tygodnie później, 8 czerwca. Miejsce spotkania – park Julianowski – okazał się dobrym wyborem: zieleń, cisza, spokój. Planowane trzecie spotkanie już się nie odbyło, bo wszystkich zniechęcił czerwcowy upał, kiedy to nawet w parku nie było łatwo znaleźć zacienionego kąta. My go znaleźliśmy na powalonych drzewach. Miejsce, czyli ten konkretny park, stał się tematem krótkiego tekstu, który mieliśmy „na gorąco” napisać w dowolnej formie literackiej. Potem każdy przeczytał swój utwór i, jak zwykle, był on poddany ocenie pozostałych oraz pani profesor Beaty Śniecikowskiej. W obydwóch spotkaniach uczestniczyło tylko po kilka osób. Niższa niż zwykle frekwencja była spowodowana tym, że ktoś wyjechał, ktoś był jeszcze niezaszczepiony i nie chciał narażać siebie i innych, ktoś inny bał się zarazić. Ci, co dotarli, byli bardzo zadowoleni, że wreszcie się zobaczyliśmy.
starościna Marianna Kaczewiak
Park Julianowski
Zieloność. Szum wody. Zabawy ptaków. Słońce rozświetla korony strzelistymi promieniami. Wiatr kołysze choinkami kasztanowców, tańczy z gałązkami lip w alei.
Te lipy pamiętają jeszcze świetność i upadek króla wełny, huk bomb, trzask pękających ścian pałacu, płacz umierających żołnierzy.
Gdy bomby ucichły, lipy widziały ludzi, jak z mrówczym uporem zmieniali oblicze ogrodu.
Teraz słyszą szczebiot dzieci, rozmowy, muzykę i szepty zakochanych. Tylko rzeka wciąż płynie, a wiatr kołysze choinkami kasztanowców.
Marianna Kaczewiak
***
Inne spojrzenie 24 maja 2021r. w ramach warsztatów plastycznych grupa słuchaczy spotkała się w Parku Julianowskim im. Adama Mickiewicza na plenerze malarskim. Zajęcia prowadził opiekun artystyczny Jarosław Żero. Cel zajęć: wykonanie szkiców akwenów wodnych znajdujących się na terenie parku. Zalecenie specjalne - postarać się o inne spojrzenie na temat rysowania wody. Na pierwszych zajęciach w Parku 3-go Maja szkicowaliśmy drzewa bez liści. Na drugich w Ogrodzie Botanicznym tematem były kwiaty głównie tulipany. Tym razem temat był trudny - inne spojrzenie na wodę. Bogumiła Burda, Jadwiga Gulińska, Krystyna Polańska i Marek Marciniak z dużą przyjemnością spotkali się w gronie słuchaczy uniwersytetu. Spacer po parku, w trakcie którego Jarosław Żero dużo mówił o parku i temacie zajęć rysowania stawów. Później każdy znalazł sobie miejsce na brzegu stawu i został sam na sam z białym kartonem. Fajnie było.
Marek Marciniak
***
Człowiek w zagrożeniu
Mimo pandemii, w dniach 24-29 listopada 2020 roku odbyła się jubileuszowa, już trzydziesta edycja Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”. Była to impreza wyjątkowa, bo w całości odbywała się w sieci: tam oglądaliśmy filmy, tam mogliśmy „spotykać się” z twórcami i tam zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nadal dostępna jest strona, na której można obejrzeć relację z ich przekazania (http://kinomuzeum.pl/ogloszenie-werdyktu-jury/). Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz także i tym razem wręczył swoją nagrodę. Był nią obraz autorstwa Grażyny Rakowskiej, słuchaczki Sekcji Plastycznej, prowadzonej przez panią Martę Siedlecką-Sidor. Jury przyznało ją telewizyjnemu reportażowi „Popytka” Bożydara Pająka za „emocjonalny portret czeczeńskich kobiet, a szczególnie za pokazanie niedocenianej działalności społecznej głównej bohaterki, będącej sensem jej życia”. Fragment relacji z pracy jurorów dotyczący naszej nagrody trwa nieco ponad dwie minuty (pomiędzy 5. minutą 38. sekundą a 7. minutą 43. sekundą). Za zgodą autora nagrodzonego przez nas filmu uzyskaliśmy do niego dostęp (https://youtu.be/zKWGMJA_Bkk), a link jest nadal aktywny. Kolejny Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” odbędzie się w dniach 23-28 listopada 2021 r. Miejmy nadzieję, że tym razem projekcje będą dostępne w sali kinowej. Już teraz zachęcamy Państwa do oglądania filmów, prezentowanych w trakcie tej imprezy. Warto!
***
"Pocztówki-emigrantki"
W Galerii Europejskiego Centrum Kultury LOGOS (ul. Skłodowskiej-Curie 22) od 3 września do 18 października 2020r. była prezentowana wystawa fotografii i tekstów literackich Beaty Jaśniak, absolwentki łódzkiej szkoły filmowej, zatytułowana „Pocztówki-emigrantki”. Jej kuratorem była prof. IBLPAN dr hab. Beata Śniecikowska, autorka prac o związkach literatury i sztuk wizualnych (m.in. książki Słowo – obraz – dźwięk), prowadząca w ŁUTW warsztaty literackie. Profesor Śniecikowska zachęcała do obejrzenia wystawy słowami: Macie Państwo szansę obejrzeć zbiór osobistych, starannie wybranych, opatrzonych tekstami fotografii.
Projekt oparty jest na korespondencji mailowej. Teksty nie ograniczają się do pozdrowień i informacji o pogodzie, a zdjęcia mało mają wspólnego z landszaftami z modnych kurortów. Mimo pandemii tę ciekawą ekspozycję obejrzało wcale niemało osób.
***
Walne Zgromadzenie
Z powodu pandemicznych obostrzeń dopiero 29.09.2020r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Sprawozdania z działalności w czasie minionego roku złożyły Zarząd, Komisja Rewizyjna i Sąd Koleżeński, uzyskując absolutorium. Uchwalono zmianę wysokości czesnego na okres zawieszenia działalności.
Członkowie komisji skrutacyjnej byli w maseczkach, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje