CZESKI DWORZEC- FOT. HENRYK GRALAK
CIESZYN FOT. HEMRYK GRALAK
BUDYNEK TEATRU - FOT. HENRYK GRALAK
ŻYWIEC MUZEUM HABSBURGÓW -FOT. HENRYK GRALAK
ZAMEK W BIELSKU BIAŁEJ - FOT. HENRYK GRALAK
Wrześniowa wycieczka do Beskidu Żywieckiego była nie lada wyczynem. Tropikalny upał pokonaliśmy siłą trzeciej młodości, jak przystało na studentów Uniwersytetu Trzeciego wieku. Pomogło nam piwo w Muzeum Browaru Żywiec założonego przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w Żywcu.
Bielsko Biała zachwyciła nas urodą Rynku z zabytkowymi kamienicami i fontanną Neptuna, boga mórz, ale przede wszystkim Zamkiem, największej i najstarszej historycznej budowli miasta w którym mieści się obecnie muzeum, taki Mały Wiedeń w Polsce. Stąd blisko do Szyndzielni, gdzie wszyscy udaliśmy się kolejką górską na szczyt, a niektórzy, bardziej odważni, na wieżę widokową podziwiać panoramę Beskidu Żywieckiego.
Cieszyn, pograniczne miasto, to urokliwe ulice, Wieża Piastowska i Wenecja Cieszyńska. Wieczorem zajrzeliśmy do naszych sąsiadów Czechów spacerem przez most na Olzie.
Wisła to Muzeum Adama Małysza, który oczywiście zwiedziliśmy, a nade wszystko Zamek Prezydenta RP na Śląsku Cieszyńskim u źródeł rzeki Wisły. Zbudowany został w latach 1929–1930, dar Ludu Śląskiego dla Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego i jego następców. Do dziś zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami i niezwykłą funkcjonalnością. Służy nadal kolejnym Prezydentom Rzeczpospolitej.
Imponujący pałac Habsburgów w Pszczynie i Muzeum Zamkowe razem z kompleksem parkowym i przylegającym skansenem "Zagroda Wsi Pszczyńskiej" to wielowątkowa opowieść o panujących tu rodach, najpierw polskich piastowskich a wczasach nowożytnych niemieckich. Pszczynę i zamek Książ łączy postać księżnej Daisy, która bywała tu kila razy w roku. To jest już inna i równie fascynująca historia.
Henryk Gralak